United Chemi-Con KTJ101B685M55BFT00
KTJ101B685M55BFT00 picture photo
Mfg. Part Number
KTJ101B685M55BFT00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 100V X7R SMD
Datasheet Download
KTJ101B685M55BFT00.pdf
Availability of KTJ101B685M55BFT00
QUANTITY
KTJ101B685M55BFT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTJ101B685M55BFT00
Internal Part NumberEIS-KTJ101B685M55BFT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Reliability Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKTJ, NTJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTJ101B685M55BFT00
Related LinksKTJ101B68, KTJ101B685M55BFT00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTJ101B685M55BFT00 Details Description
Related parts for KTJ101B685M55BFT00
DIP CABLE - HDP16H/AE16G/HDP16H datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.062DIA GOLD datasheet.pdf
DIN-POWER CODING PIN D20 datasheet.pdf
4300-0018 CUTTING BLADE datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG WHT/BLK 1000' datasheet.pdf
SCREW CLAMP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917 datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf