Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS12-12010WA-VI-P1
KTPS12-12010WA-VI-P1 picture photo
Mfg. Part Number
KTPS12-12010WA-VI-P1
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
KTPS12-12010WA-VI-P1.pdf
Availability of KTPS12-12010WA-VI-P1
QUANTITY
KTPS12-12010WA-VI-P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS12-12010WA-VI-P1
Internal Part NumberEIS-KTPS12-12010WA-VI-P1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS12
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS12-12010WA-VI-P1
KTPS12-12010WA-VI-P1 Details Description
Related parts for KTPS12-12010WA-VI-P1
HEATSINK CLIP ON UNFINISH TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 3GN/50 AR UC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CONN 12POS MALE PLUG 12' 16AWG datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
KIT DEV STARTER FOR M16C/6S PLC datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC PWR SUPP MOD 1.2V BGA-MDP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf