Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS200-12160
KTPS200-12160 picture photo
Mfg. Part Number
KTPS200-12160
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 192W
Datasheet Download
KTPS200-12160.pdf
Availability of KTPS200-12160
QUANTITY
KTPS200-12160 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS200-12160
Internal Part NumberEIS-KTPS200-12160
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKTPS200 Series Power Supply
KTPS200/S Series With Built In Switch
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS200
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)16A
Power (Watts)192W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.20" L x 3.19" W x 1.67" H (183.0mm x 81.0mm x 42.3mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max192W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS200-12160
Related LinksKTPS20, KTPS200-12160 Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
KTPS200-12160 Details Description
Related parts for KTPS200-12160
SURGE SUPP THYRISTOR 75V TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMB datasheet.pdf
OSC XO 21.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DEV WRLESS WATCH TOOL FOR CC430 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf