Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS200-18110
KTPS200-18110 picture photo
Mfg. Part Number
KTPS200-18110
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 200W
Datasheet Download
KTPS200-18110.pdf
Availability of KTPS200-18110
QUANTITY
KTPS200-18110 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS200-18110
Internal Part NumberEIS-KTPS200-18110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKTPS200 Series Power Supply
KTPS200/S Series With Built In Switch
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS200
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)11A
Power (Watts)200W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.20" L x 3.19" W x 1.67" H (183.0mm x 81.0mm x 42.3mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max198W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS200-18110
Related LinksKTPS20, KTPS200-18110 Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
KTPS200-18110 Details Description
Related parts for KTPS200-18110
TERMINAL TURRET DOUBLE .078" L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 99POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSUL BUTT SEAM RING TONGU datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
381 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf