Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS24-1220DT 2P
KTPS24-1220DT 2P picture photo
Mfg. Part Number
KTPS24-1220DT 2P
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 24W
Datasheet Download
KTPS24-1220DT 2P.pdf
Availability of KTPS24-1220DT 2P
QUANTITY
KTPS24-1220DT 2P Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS24-1220DT 2P
Internal Part NumberEIS-KTPS24-1220DT 2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExternal Adapters Overview
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS24
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.46" L x 1.97" W x 1.34" H (88.0mm x 50.0mm x 34.0mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS24-1220DT 2P
KTPS24-1220DT 2P Details Description
Related parts for KTPS24-1220DT 2P
CBL RIBN 37COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 170.1VC SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE ACT 4MM DIA 22.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI BLUE datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 3PVH 6COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf