Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS24-15016WA
KTPS24-15016WA picture photo
Mfg. Part Number
KTPS24-15016WA
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W
Datasheet Download
KTPS24-15016WA.pdf
Availability of KTPS24-15016WA
QUANTITY
KTPS24-15016WA Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS24-15016WA
Internal Part NumberEIS-KTPS24-15016WA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExternal Adapters Overview
Featured ProductKTPS External Adapters
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS24
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS24-15016WA
Related LinksKTPS24-, KTPS24-15016WA Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
KTPS24-15016WA Details Description
Related parts for KTPS24-15016WA
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 30.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS VERT .4MM SL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MCX JCK-MCX STR PLG RG-316 48" datasheet.pdf