Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS24-24010MP
KTPS24-24010MP picture photo
Mfg. Part Number
KTPS24-24010MP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Datasheet Download
KTPS24-24010MP.pdf
Availability of KTPS24-24010MP
QUANTITY
KTPS24-24010MP Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS24-24010MP
Internal Part NumberEIS-KTPS24-24010MP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExternal Adapters Overview
Featured ProductKTPS External Adapters
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS24
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.05" L x 2.04" W x 1.59" H (77.5mm x 51.8mm x 40.5mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS24-24010MP
Related LinksKTPS24-, KTPS24-24010MP Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
KTPS24-24010MP Details Description
Related parts for KTPS24-24010MP
Crystal 7.3728MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN HDR 45POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf