Volgen/Division of Kaga Electronics USA KTPS24-24010WA
KTPS24-24010WA picture photo
Mfg. Part Number
KTPS24-24010WA
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Datasheet Download
KTPS24-24010WA.pdf
Availability of KTPS24-24010WA
QUANTITY
KTPS24-24010WA Order Process
Ship out your order
Specifications of KTPS24-24010WA
Internal Part NumberEIS-KTPS24-24010WA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesExternal Adapters Overview
Featured ProductKTPS External Adapters
Standard Package100
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesKTPS24
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTPS24-24010WA
Related LinksKTPS24-, KTPS24-24010WA Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
KTPS24-24010WA Details Description
Related parts for KTPS24-24010WA
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DUPLEXER FBAR MINI PCS 3.8X3.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 44POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
RES 4.6512 OHM 2W .05% RADIAL datasheet.pdf
RACEWAY 1-1/4" INT CVR IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf