Rohm Semiconductor KTR03EZPF12R0
KTR03EZPF12R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF12R0
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF12R0.pdf
Availability of KTR03EZPF12R0
QUANTITY
KTR03EZPF12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF12R0
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF12R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF12R0
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF12R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF12R0 Details Description
Related parts for KTR03EZPF12R0
CONN COUPLER RCPT MU-MU DUPLEX datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 18A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf