Rohm Semiconductor KTR03EZPF1803
KTR03EZPF1803 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF1803
Brief Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF1803.pdf
Availability of KTR03EZPF1803
QUANTITY
KTR03EZPF1803 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF1803
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF1803
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF1803
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF1803 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF1803 Details Description
Related parts for KTR03EZPF1803
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SC75-3 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf