Rohm Semiconductor KTR03EZPF2003
KTR03EZPF2003 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF2003
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF2003.pdf
Availability of KTR03EZPF2003
QUANTITY
KTR03EZPF2003 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF2003
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF2003
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF2003
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF2003 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF2003 Details Description
Related parts for KTR03EZPF2003
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
COMPILER SW/SPT HCS08 datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 12POS .156 NAT datasheet.pdf
CONN RCPT SQ FLANGE 10POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 145MA 24 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS F R/A .318 4-40 datasheet.pdf