Rohm Semiconductor KTR03EZPF2R40
KTR03EZPF2R40 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF2R40
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF2R40.pdf
Availability of KTR03EZPF2R40
QUANTITY
KTR03EZPF2R40 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF2R40
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF2R40
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF2R40
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF2R40 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF2R40 Details Description
Related parts for KTR03EZPF2R40
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 10POS datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf