Rohm Semiconductor KTR03EZPF4302
KTR03EZPF4302 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF4302
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF4302.pdf
Availability of KTR03EZPF4302
QUANTITY
KTR03EZPF4302 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF4302
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF4302
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF4302
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF4302 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF4302 Details Description
Related parts for KTR03EZPF4302
IC CLOCK GEN 3.3V SS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC08200 datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
NI-MH BATTERY PACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V SURF MNT datasheet.pdf
CAP FILM 33 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
3300UF 400V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf