Rohm Semiconductor KTR03EZPF4R30
KTR03EZPF4R30 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF4R30
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF4R30.pdf
Availability of KTR03EZPF4R30
QUANTITY
KTR03EZPF4R30 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF4R30
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF4R30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF4R30
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF4R30 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF4R30 Details Description
Related parts for KTR03EZPF4R30
DIODE GEN PURP 300V 6A DO203AA datasheet.pdf