Rohm Semiconductor KTR03EZPF5101
KTR03EZPF5101 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF5101
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF5101.pdf
Availability of KTR03EZPF5101
QUANTITY
KTR03EZPF5101 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF5101
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF5101
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF5101
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF5101 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF5101 Details Description
Related parts for KTR03EZPF5101
RES 27 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 3.5MM PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 284VWM 504VC DO204AC datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 7.87"W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .100 TIN datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf