Rohm Semiconductor KTR03EZPF6202
KTR03EZPF6202 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF6202
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF6202.pdf
Availability of KTR03EZPF6202
QUANTITY
KTR03EZPF6202 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF6202
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF6202
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF6202
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF6202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF6202 Details Description
Related parts for KTR03EZPF6202
CONN HEADER 70POS .100 R/A TIN datasheet.pdf