Rohm Semiconductor KTR03EZPF7501
KTR03EZPF7501 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF7501
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF7501.pdf
Availability of KTR03EZPF7501
QUANTITY
KTR03EZPF7501 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF7501
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF7501
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF7501
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF7501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF7501 Details Description
Related parts for KTR03EZPF7501
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
NYLON MONO 1/4" BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 191 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
1000VDC 10X38 FUSE HOLDER, 4-POL datasheet.pdf
D38999/24FF35AN W/ PC CON datasheet.pdf
117 DB 48KHZ AUDIO A/D CONVERTER IC datasheet.pdf