Rohm Semiconductor KTR03EZPF7R50
KTR03EZPF7R50 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF7R50
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF7R50.pdf
Availability of KTR03EZPF7R50
QUANTITY
KTR03EZPF7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF7R50
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF7R50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF7R50
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF7R50 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF7R50 Details Description
Related parts for KTR03EZPF7R50
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR16H/AE16G/HPK16H datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M8 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf