Rohm Semiconductor KTR03EZPJ511
KTR03EZPJ511 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPJ511
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPJ511.pdf
Availability of KTR03EZPJ511
QUANTITY
KTR03EZPJ511 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPJ511
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPJ511
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage KTR Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPJ511
Related LinksKTR03E, KTR03EZPJ511 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPJ511 Details Description
Related parts for KTR03EZPJ511
IDC CABLE - MSD34K/MC34F/MCG34K datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SCR SENS 400V 8A TO-252 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO214AC datasheet.pdf