Rohm Semiconductor KTR03EZPJ511
KTR03EZPJ511 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPJ511
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPJ511.pdf
Availability of KTR03EZPJ511
QUANTITY
KTR03EZPJ511 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPJ511
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPJ511
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage KTR Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPJ511
Related LinksKTR03E, KTR03EZPJ511 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPJ511 Details Description
Related parts for KTR03EZPJ511
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 32SOJ datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TAPE CELLOPHANE FILM 3/4"X 72YD datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 1500V BLACK 500' datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 9.65MM datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf