Rohm Semiconductor KTR10EZPF1073
KTR10EZPF1073 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1073
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1073.pdf
Availability of KTR10EZPF1073
QUANTITY
KTR10EZPF1073 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1073
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1073
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1073
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1073 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1073 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1073
SWITCH PUSH SPST-NO 0.7A 250V datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK GROUNDING 6MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE 600MA 14SOIC datasheet.pdf
IC TX ASK/FSK 434MHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 800V GBU datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf