Rohm Semiconductor KTR10EZPF1181
KTR10EZPF1181 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1181
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1181.pdf
Availability of KTR10EZPF1181
QUANTITY
KTR10EZPF1181 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1181
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1181
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1181
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1181 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1181 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1181
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD L-SIDE 20-HSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf