Rohm Semiconductor KTR10EZPF11R8
KTR10EZPF11R8 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF11R8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF11R8.pdf
Availability of KTR10EZPF11R8
QUANTITY
KTR10EZPF11R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF11R8
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF11R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF11R8
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF11R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF11R8 Details Description
Related parts for KTR10EZPF11R8
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ PROGR 28PLCC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 14A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1G OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
FAN AXIAL 12VDC 92X92X38MM 158CF datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.83A 3TO252 datasheet.pdf