Rohm Semiconductor KTR10EZPF1961
KTR10EZPF1961 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1961
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1961.pdf
Availability of KTR10EZPF1961
QUANTITY
KTR10EZPF1961 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1961
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1961
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1961
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1961 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1961 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1961
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 24 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM PCB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf