Rohm Semiconductor KTR10EZPF1962
KTR10EZPF1962 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1962
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1962.pdf
Availability of KTR10EZPF1962
QUANTITY
KTR10EZPF1962 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1962
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1962
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1962
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1962 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1962 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1962
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
FUSE AUTO 1A 32VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED RD 24V WIRE datasheet.pdf