Rohm Semiconductor KTR10EZPF2871
KTR10EZPF2871 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF2871
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF2871.pdf
Availability of KTR10EZPF2871
QUANTITY
KTR10EZPF2871 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF2871
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF2871
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF2871
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF2871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF2871 Details Description
Related parts for KTR10EZPF2871
RES SMD 27K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP CV 8DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
SITE LICENSE 10GB ETH MAC ECP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 164MA 3.12 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE UFAST 600V 3A DO214AB datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 600A 3T0WER datasheet.pdf