Rohm Semiconductor KTR10EZPF2873
KTR10EZPF2873 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF2873
Brief Description
RES SMD 287K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF2873.pdf
Availability of KTR10EZPF2873
QUANTITY
KTR10EZPF2873 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF2873
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF2873
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF2873
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF2873 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF2873 Details Description
Related parts for KTR10EZPF2873
CAP CER 470PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 6UCSP datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF DCS-PCS/TX-RX SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.96NS 256CABGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 166MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf