Rohm Semiconductor KTR10EZPF3652
KTR10EZPF3652 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF3652
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF3652.pdf
Availability of KTR10EZPF3652
QUANTITY
KTR10EZPF3652 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF3652
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF3652
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF3652
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF3652 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF3652 Details Description
Related parts for KTR10EZPF3652
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 8 POS datasheet.pdf
CABLE LVDS datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
IC CABLE TUNER DGTL 48HVQFN datasheet.pdf
RES 29.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf