Rohm Semiconductor KTR10EZPF3741
KTR10EZPF3741 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF3741
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF3741.pdf
Availability of KTR10EZPF3741
QUANTITY
KTR10EZPF3741 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF3741
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF3741
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF3741
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF3741 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF3741 Details Description
Related parts for KTR10EZPF3741
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 175MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 68POS .050" datasheet.pdf
AMMETER 0-30A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 2PR 8COL VERT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf