Rohm Semiconductor KTR10EZPF3901
KTR10EZPF3901 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF3901
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF3901.pdf
Availability of KTR10EZPF3901
QUANTITY
KTR10EZPF3901 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF3901
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF3901
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF3901
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF3901 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF3901 Details Description
Related parts for KTR10EZPF3901
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 215K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE E 6.7UH N95 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf