Rohm Semiconductor KTR10EZPF41R2
KTR10EZPF41R2 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF41R2
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF41R2.pdf
Availability of KTR10EZPF41R2
QUANTITY
KTR10EZPF41R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF41R2
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF41R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF41R2
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF41R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF41R2 Details Description
Related parts for KTR10EZPF41R2
IC MCU 8BIT 60K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
CONN COMPRESS RCA RG59/QS 50PK datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 10-XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
FUSE STRIP 60T WITH HOUSING 50A datasheet.pdf
ENCLOSED SW OPSIDE ROTARY LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf