Rohm Semiconductor KTR10EZPF5101
KTR10EZPF5101 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF5101
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF5101.pdf
Availability of KTR10EZPF5101
QUANTITY
KTR10EZPF5101 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF5101
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF5101
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)