Rohm Semiconductor KTR10EZPF5102
KTR10EZPF5102 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF5102
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF5102.pdf
Availability of KTR10EZPF5102
QUANTITY
KTR10EZPF5102 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF5102
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF5102
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF5102
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF5102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF5102 Details Description
Related parts for KTR10EZPF5102
MOSFET N-CH 110V 75A TO220AB datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.2A TSOT23-8 datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/CAP datasheet.pdf
IC CLK ZDB 1:5 220MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 32SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V T/H datasheet.pdf