Rohm Semiconductor KTR10EZPF51R1
KTR10EZPF51R1 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF51R1
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF51R1.pdf
Availability of KTR10EZPF51R1
QUANTITY
KTR10EZPF51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF51R1
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF51R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF51R1
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF51R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF51R1 Details Description
Related parts for KTR10EZPF51R1
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
07 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 1A SYNC 16-VQFN datasheet.pdf