Rohm Semiconductor KTR10EZPF5761
KTR10EZPF5761 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF5761
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF5761.pdf
Availability of KTR10EZPF5761
QUANTITY
KTR10EZPF5761 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF5761
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF5761
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF5761
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF5761 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF5761 Details Description
Related parts for KTR10EZPF5761
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC RCVR DGTL AUD QUAD 28VSOP datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 6POS datasheet.pdf
THERMISTOR MINI GLASS PROBE datasheet.pdf
RES 620 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ ALLNGAP YLW SMD datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 16.1MM D 10 datasheet.pdf