Rohm Semiconductor KTR10EZPF6041
KTR10EZPF6041 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF6041
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF6041.pdf
Availability of KTR10EZPF6041
QUANTITY
KTR10EZPF6041 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF6041
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF6041
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF6041
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF6041 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF6041 Details Description
Related parts for KTR10EZPF6041
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 6.1A 74 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STR INLINE SLD datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
NUT M12X1 25 datasheet.pdf
LABEL ID/RATNG 5.5"X1.75" WHT/RD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf