Rohm Semiconductor KTR10EZPF7151
KTR10EZPF7151 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF7151
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF7151.pdf
Availability of KTR10EZPF7151
QUANTITY
KTR10EZPF7151 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF7151
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF7151
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF7151
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF7151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF7151 Details Description
Related parts for KTR10EZPF7151
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 10-32 datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC DO202AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 7.5KV datasheet.pdf