Rohm Semiconductor KTR10EZPF7500
KTR10EZPF7500 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF7500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF7500.pdf
Availability of KTR10EZPF7500
QUANTITY
KTR10EZPF7500 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF7500
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF7500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF7500
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF7500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF7500 Details Description
Related parts for KTR10EZPF7500
SWITCH SLIDE SP4T 250MA 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
INDUCTOR COM MODE 0.6MH SMD datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6+PE INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 80KOHM 0.01% 0.4W J LEAD datasheet.pdf
KONTAKTFINGER datasheet.pdf
44 MODII HORZ DR CE 100CL/115 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600A 40V 2TOWER datasheet.pdf