Rohm Semiconductor KTR10EZPF8251
KTR10EZPF8251 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF8251
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF8251.pdf
Availability of KTR10EZPF8251
QUANTITY
KTR10EZPF8251 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF8251
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF8251
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF8251
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF8251 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF8251 Details Description
Related parts for KTR10EZPF8251
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 450A 700V BOLT-ON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 3.4A 131 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NPO 0805 datasheet.pdf