Rohm Semiconductor KTR10EZPJ241
KTR10EZPJ241 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ241
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ241.pdf
Availability of KTR10EZPJ241
QUANTITY
KTR10EZPJ241 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ241
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ241
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
High Voltage KTR Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ241
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ241 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ241 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ241
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 6'/72" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A POWER T/H datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
HOOK TEST CONN INS PIERCING ORN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SGE1510-2-0300L-1000C datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO214AC datasheet.pdf