Rohm Semiconductor KTR10EZPJ270
KTR10EZPJ270 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ270
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ270.pdf
Availability of KTR10EZPJ270
QUANTITY
KTR10EZPJ270 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ270
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ270
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ270
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ270 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ270 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ270
GDT 420V 20KA datasheet.pdf
CONN RECEPT CBL MNT 6POS W/PINS datasheet.pdf
KIT, PLUG, 50 POS, E SLOT datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 22POS FREE HANG datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf