Rohm Semiconductor KTR10EZPJ471
KTR10EZPJ471 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ471
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ471.pdf
Availability of KTR10EZPJ471
QUANTITY
KTR10EZPJ471 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ471
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ471
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ471
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ471 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ471 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ471
TAPE PERFORM MASKING 12MMX55M datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FUSE AUTO 250A 32VDC 10PC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
MICRO 100C P 30" RBW JACKS NI datasheet.pdf