Rohm Semiconductor KTR10EZPJ750
KTR10EZPJ750 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ750
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ750.pdf
Availability of KTR10EZPJ750
QUANTITY
KTR10EZPJ750 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ750
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ750
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ750
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ750 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ750 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ750
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 40V AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 13A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf