Rohm Semiconductor KTR10EZPJ8R2
KTR10EZPJ8R2 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ8R2
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ8R2.pdf
Availability of KTR10EZPJ8R2
QUANTITY
KTR10EZPJ8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ8R2
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ8R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ8R2
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ8R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ8R2 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ8R2
RES SMD 57.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 740MA 870 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf