Rohm Semiconductor KTR18EZPF1000
KTR18EZPF1000 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1000.pdf
Availability of KTR18EZPF1000
QUANTITY
KTR18EZPF1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1000
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1000
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1000 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1000 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1000
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 64TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO datasheet.pdf
CONN RCPT PCB 36POS TIN PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf