Rohm Semiconductor KTR18EZPF1004
KTR18EZPF1004 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1004
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1004.pdf
Availability of KTR18EZPF1004
QUANTITY
KTR18EZPF1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1004
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1004
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1004
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1004 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1004 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1004
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TM42 MANUAL/CE RATED datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf