Rohm Semiconductor KTR18EZPF1020
KTR18EZPF1020 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1020
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1020.pdf
Availability of KTR18EZPF1020
QUANTITY
KTR18EZPF1020 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1020
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1020
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1020 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1020 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1020
IC GATE AND 2CH 2-INP SOT-23-8 datasheet.pdf
LED STRIP 3.27" 590NM YELLOW 12V datasheet.pdf
TIMER INTRVL 10M 24VAC DIN MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
MICRO 15C S 20" YEL NI datasheet.pdf