Rohm Semiconductor KTR18EZPF1023
KTR18EZPF1023 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1023
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1023.pdf
Availability of KTR18EZPF1023
QUANTITY
KTR18EZPF1023 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1023
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1023
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1023
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1023 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1023 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1023
IC XDCP 128-TAP 50KOHM 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 15V 133MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 24POWERSSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf