Rohm Semiconductor KTR18EZPF1051
KTR18EZPF1051 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1051
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1051.pdf
Availability of KTR18EZPF1051
QUANTITY
KTR18EZPF1051 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1051
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1051
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1051
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1051 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1051 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1051
GDT 250V 10KA datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C SHIELDED datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 57MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 54.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf