Rohm Semiconductor KTR18EZPF1071
KTR18EZPF1071 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1071
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1071.pdf
Availability of KTR18EZPF1071
QUANTITY
KTR18EZPF1071 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1071
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1071
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1071
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1071 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1071 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1071
KIT PROGRAMMERS MICROID datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN SKT STAMPED 24-28AWG 10GOLD datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf